بررسی عوامل موثر تبلیغات اینترنتی در فرایند توسعه بازار-بخش اول

تاریخ نگارش : جمعه ۱۳۹۴/۲/۱۱

هدف از این مقاله بررسی عوامل موثر تبلیغات اینترنتی در فرایند خرید و استفاده مشتریان در محصولات و خدمات شرکت ها است

مقدمه:


هدف عمده “تبلیغات” این است که،  رفتارخرید¬مشتریان را تحت تاثیر قرار دهد.. پی بردن به معنای اصطلاح” تبلیغات اینترنتی” چندان دشوار نخواهد بود. در حقیقت این اصطلاح به گونه ای خودش را تعریف می کند، که شاید به همین علت خود تعریفی  بوده است، که در اثر منابع موجود در زمینه تبلیغات اینترنتی کمتر تعریف مشخصی از آن ارائه شده است.  بعضی  تبلیغات اینترنتی را به طور ساده استفاده از اینترنت برای انجام تبلیغات دانسته اند. در کل می توان تبلیغات اینترنتی را چنین تعریف نمود :”¬بکارگیری اینترنت و فن آوری های زیر مجموعه آن نظیر  وب و پست الکترونیک و ... توسط سازمانهای تجاری،  برای انجام فعالیتهای تبلیغاتی مورد نظر”. با شروع فعالیت های تجاری در اینترنت ،تبلیغات اینترنتی پا به عرصه گذاشت. به نظر می رسد،  اولین شیوه برای تبلیغ استفاده از پست الکترونیک  بوده است، اما با اضافه شدن فن آوری های وب به اینترنت،  تبلیغات اینترنتی به شکل امروزی آن آغاز گردید.
تحقیقات نشان می دهد، که عموماً مردم به محتوای تجاری و بازرگانی یک تبلیغ اینترنتی بیش ازیک تبلیغ، اعتماد می کنند.  همچنین در یک پژوهش انجام شده در یافته اند، که مخاطبان با استفاده از محصولات لیست شده در یک تبلیغ اینترنتی، احساس راحتی بیشتری می کنند تا استفاده از محصولات درج شده در تبلیغات سنتی، که این خود نشان دهنده توان بالقوه تبلیغات اینترنتی برای افزایش فروش می باشد.  امروزه بسیاری از شرکتها تلاش می کنند، که شیوه ای جهت استفاده از تبلیغات اینترنتی، به منظور ارتقاء فروش، که بدان وسیله مخاطبان را به خرید ترغیب کنند، طراحی و ارائه کنند.  بنابراین بازاریابان باید محدودیتها و نقصانهای تبلیغات در اینترنت را بیابند و با برطرف کردن آن، تبلیغات اینترنتی را مبدل به ابزار بهتر جهت افزایش فروش کنند .
بنابراین مهمترین سوالی که در این پژوهش برای پاسخ به آن تدوین گردیده است، می تواند این باشد، که اینترنت چه نقشی در فرایند تصمیم گیری خرید ایفا کند؟  به علت گستردگی تبلیغات اینترنتی برای انواع کالا ها وخدمات مصرفی و صنعتی وسازمانی، در این تحقیق، تنها به بررسی عوامل موثر بر تبلیغات اینترنتی در رفتار خرید و انتخاب  مشتریان در محصولات و خدمات پرداخته می شود.
تبلیغات اینترنتی به استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال و وسیله ارتباطی برای ارسال تبلیغات در محیط وب اشاره دارد (گائو ۲۰۰۲). در تعریفی دیگر، تبلیغات اینترنتی را اینگونه تعریف نموده اند: نمایش دادن نامها وعلائم تجاری، شعارها و تصاویر تبلیغاتی در سایتهای (پایگاههای)پربیننده اینترنت، به نحوی که به تحقق اهداف تبلیغات کمک نماید.

 

نویسنده : مهندس اشکان انوری

 

طراحی وب سایت

آرشیو مقالات مهندس اشکان انوری


 

بازدید : ۹۶۴۶ نفر