اپلیکیشن موبایل


اپلیکیشن موبایل


اپلیکیشن چیست ؟


     نرم افزار موبایل یا همان اپ موبایل یا اپلیکیشن موبایل نرم افزارهایی هستند که روی موبایل نصب می شوند و مثل نرم افزارهای کامپیوتر خدماتی را ارائه می دهند، برای مثال نرم افزارهای اطلاع رسانی ، اجتماعی ، سرگرمی و … . اپ های موبایل نیاز به کد نویسی و طراحی گرافیک دارند. همچنین وب سرویس هایی برای ارتباط نرم افزار با سایر خدمات و سرویس های آنلاین وجود دارد که میتوان آن ها را در داخل اپلیکیشن پیاده سازی کرد. شما با توجه به زمینه کاری خود می توانید اپلیکیشن مناسب خود را طراحی کنید. این نرم افزار می تواند صرفا برای اطلاع رسانی و آشنایی با خدمات و محصولات شما باشد و یا اقداماتی مثل سفارش گیری و فروش نیز انجام دهد.
مزایایی داشتن اپلیکیشن موبایل :
امروزه بیشتر افراد در جامعه دارای دستگاه موبایل هوشمند می باشند ، و از آن برای انجام کارهای روزمره و سرگرمی و ارتباطات خود استفاده می نمایند. با فراگیر شدن تلفن های هوشمند بازدید های سایت ها کاهش یافته و بیشتر نیازهای که قبلا از طریق سایت ها تامین می شدند را اکنون اپلیکیشن های موبایل برطرف می سازند یکی از دلایل عمده آن همیشه در دسترس بودن است . شما با داشتن اپلیکیشن موبایل می توانید این خلا را پر نمایید و باعث رضایت مشتریان خود شوید. در زیر مزایای عمده داشتن اپلیکیشن موبایل برای شما ذکر شده است : تعامل بیشتر با مشتریان ایجاد نام تجاری و شناخته تر شدن (ایجاد برند) ایجاد ارتباط خوب با مشتریان جهت حفظ وفاداری آنان تبلیغ فعالیت کاری خود از طریق اپلیکیشن افزایش بازدید سایت کسب مشتریان بیشتر

تفاوت های اپلیکیشن و وب سایت :

وب سایت به یک برنامه کاربردی گفته می شود که در اینترنت ارائه میشود و به انتشار یک خبر یا یک مطلب و یا ارائه توضیحات در مورد یک خدمت می پردازد. اما اپلیکیشن موبایل یک برنامه کاربردی گفته میشود که بر روی تلفن های همراه نصب میشود و یک حضور فیزیکی در موبایل دارد و حداقل امکانات رو میشه به صورت آفلاین مشاهده کرد و در صورت نیاز در وقفه های مختلف زمانی محتوا های آن را به روزرسانی نمود . مهم ترین تفاوت اپلیکیشن و وب سایت برای یک سازمان هدف این دو هستند. در حقیقت قرار نیست کاری که وب سایت برای ما انجام میدهد را اپلیکیشن به صورت تمام و کمال پیاده سازی کند. اگر چنین باشد داشتن اپلیکیشن کاری است بیهوده و صرف هزینه و وقت اضافی است. اما هدف وب سایت در واقع ویترین کاری است که ما انجام میدهیم. یعنی هرآنچه که ما در سازمان انجام میدهیم را در وب سایت به صورت کامل میتوانیم ارائه دهیم و به عرصه نمایش بگذاریم اما اپلیکیشن به این صورت نیست. در اپلیکیشن باید سعی شود مخاطب را جذب کرد و اطلاعات تکمیلی را حضوری ارائه داد. البته این مورد در مورد سازمان هایی صدق میکند که قصد افزایش فروش از طریق اپلیکیشن را دارند. در غیر این صورت تفاوت ها تغییر خواهد کرد. تفاوت دوم همان بحث ماهیت فیزیکی و مجازی است که بین سایت و اپلیکیشن وجود دارد. در سایت کاربر آنچه که در محیط اینترنت وجود دارد را میتواند مشاهده کند و از آن استفاده کند ولی در مورد اپلیکیشن باید یک فایل بر روی سیستم بارگزاری شود تا بتواند آن را مشاهده کند. اگر بخواهیم بهتر توضیح دهیم لازم به ذکر است که ما در سایت حتما نیاز به اینترنت داریم و نمیشود بدون نت مطلبی را مشاهده کرد ولی در مورد اپلیکیشن همین که یک فایل بر روی سیستم باید بارگزاری شود این یعنی میتوان همراه فایل اطلاعاتی را به صورت آفلاین به سیستم داد که فرد به صورت آفلاین نیز به برخی مطالب دسترسی خواهد داشت. تفاوت بعدی در سایز دستگاهی است که قرار است یک اپلیکیشن یا سایت را باز کند. در مورد سایت هدف یک دستگاه پی سی حداقل ۱۵ اینچی است و طراحی سایت بر این پایه طراحی میشود. اما در طراحی یک اپلیکیشن هدف اجرا شدن بر روی همه نوع سایز از ۳ اینچ تا ۱۰ اینچ مد نظر و طراحی به نحوی که در مثلا یک دستگاه ۳ اینچی اون طرح مورد نظر را نشان دهد. این تفاوت در طراحی باعث تفاوت در طراحی و قرار دادن المان ها میشود. در یک سایت میتوان جدول را به صورت کامل نشان داد ولی ممکن است همان جدول رو مجبور باشیم برای قرار دادن در اپلیکیشن گرافیکش رو عوض کنیم. جز این موارد اختلافات دیگری نیز وجود دارد مثل زبان برنامه نویسی و … که این موارد شاید خیلی مورد استفاده همه نباشد.

نکته مهم در اپلیکیشن موبایل :

یک سری اطلاعاتی که قرار بر روی آن تمرکز شود و هدف شما برای جلب توجه مشتریست در اپلیکیشن می آوریم و این اطلاعات اطلاعات پایه یک شرکت را تشکیل می دهد که در زمان افلاین هم قابل روئیت است و اطلاعات تکمیلی تر را در صورت آنلاین و دسترسی به اینترنت می توانید از طریق لینک به وب سایت در اختیار کاربران قرار دهید . با این وجود بصورت کامل و متمرکز اطلاعات خود را در اختیار کاربران و مشتریان خود قرار خواهید داد .

 


اپلیکیشن موبایل